
Opaľovacie prípravky sú veľmi populárne a v dnešnej dobe až priam nevyhnutné kvôli ochrane pokožky pred ultrafialovým (UV) žiarením. Ideálny výrobok na ochranu pokožku by mal byť vyrobený iba z prírodných zložiek bez škodlivých účinkov.
Teraz si povedzme niečo bližšie o UV žiarení. Všeobecne, elektromagnetické žiarenie je rozdelené na infračervené (IR) žiarenie, viditeľné svetlo (VIS) a UV žiarenie. IR žiarenie nie je viditeľné pre ľudské oko. VIS je rozsah vlnových dĺžok všeobecného osvetlenia. UV žiarenie je rozdelené do troch odlišných pásov – UVA, UVB a UVC. Každá vlnová dĺžka a energia má výrazne odlišný účinok na živé tkanivo. UVC, hoci má najvyššiu energiu a má najväčší potenciál pre biologické poškodenie, je účinne filtrovaná ozónovou vrstvou, a preto sa nepovažuje za faktor slnečnej expozície ľudí a nemá biologický význam.
Množstvo slnečného UVB a UVA dosahujúce zemský povrch je ovplyvnené zemepisnou šírkou, nadmorskou výškou, ročným obdobím a denným časom. UV žiarenie je najsilnejšie medzi 10:00 a 16:00. Počas letného dňa sa UV spektrum skladá z 3,5% UVB a 96,5% UVA. UVB je primárne spájaný so spálením slnkom.
UVA, v porovnaní s UVB, môže preniknúť hlbšie cez kožu. UVA má významné nežiaduce účinky, vrátane predčasného starnutia pokožky, rakoviny kože a poškodenia oka. Na druhej strane UVA lúče sú prospešné, pretože zvyšujú produkciu vitamínu D a zintenzívňujú stmavnutie melaninového pigmentu, ktorý podporuje opaľovanie.
Aké sú teda poškodzujúce účinky UV žiarenia?
Akútna reakcia ľudskej kože na ožarovanie UVB zahŕňa erytém (začervenanie), edém (opuch) a stmavnutie pigmentu, po ktorých nasleduje oneskorené opálenie, zahusťovanie epidermy a dermis. Chronické UVB účinky sú fotoaging, čiže predčasné starnutie pokožky a fotokarcinogenéza (vznik kožných nádorov).
Výrobky na ochranu pokožky by mali nežiaduce účinky UV žiarenia eliminovať alebo úplne potlačiť. UV ochrana by sa mala stať hlavnou funkciou viacerých kozmetických prípravkov. Existujú dva typy opaľovacích krémov – „chemické a fyzikálne“. Chemický opaľovací krém absorbuje UV žiarenie, zatiaľ čo fyzikálny opaľovací krém odráža škodlivé lúče od pokožky. Medzi fyzikálne blokátory slnečných lúčov patria oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Obidva poskytujú širokospektrálnu ochranu UVA a UVB. Sú dostatočne jemné na každodenné použitie, najmä pre osoby s citlivou pokožkou a pre deti, pretože zriedkavo spôsobujú podráždenie pokožky.
Prirodzené UV absorbéry sú PROTEÍNY (peptidové väzby), LIPIDY a NUKLEOTIDY. V skratke – vysoká koncentrácia rastlinných peptidov chráni peptidové väzby kožných proteínov. Alantoín je nukleotid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v tele a absorbuje UV žiarenie.
A čo sú lipidy?
Lipidy sú tuky. Sú súčasťou bunkových membrán a majú niekoľko funkcií od ochrany orgánov pred ich poškodením, cez prenos nervových vzruchov až po tvorbu podkožného tuku, ktorý slúži ako tepelná izolácia. Medzi najdôležitejšie lipidy pokožky zaraďujeme práve skvalén.
Vysoká úroveň skvalánu z olivového oleja chráni citlivé lipidy pokožky. Je oxidačne stabilný a to platí aj na slnku. Takže sa ním natrieme a môžeme ísť na slnko. Slnečné lúče neodráža ako napr.zinok, ale absorbuje a povzbudzuje ochranné funkcie pokožky vystavenej slnku a nebráni tak prirodzenému vzniku vitamínu D. Udržiava pokožku hydratovanú, zabraňuje strate vlahy a v bunkách pokožky funguje ako prirodzená bariéra.
Hoci je skvalén prirodzene produkovaný organizmom, po 30tke sa jeho produkcia drasticky spomaľuje, čím prispieva k suchej pokožke. Preto je Squalane teda bežne používaný najmä ako zvlhčovač.
Ďalším prínosom skvalánu je, že aj keď je to technicky olej, nemáte mastný pocit, je bez zápachu, nekomedogénny, antibakteriálny a bezpečný aj pre citlivú pokožku. Okrem zmäkčujúceho účinku sa používa aj pri liečbe kožných porúch, ako sú seboroická dermatitída, akné, psoriáza alebo atopická dermatitída.
Informácie som čerpala z odborných článkov (US National Library of Medicine, National institute of Health) Prikladám zdrojové linky:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263051/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4885180/
Nabudúce si zase povieme, ako dopadlo testovanie skvalánu na vzorke dobrovoľníkov. Čo myslíte, budú výsledky priaznivé? 🙂