Mnohí ľudia majú s pleťovými olejmi negatívnu skúsenosť. Zamýšľam sa nad tým a možno je to práve pre to, že nevedia ako ich používať správne?
Ja pleťové olejčeky milujem a samozrejme SQUALANE je u mňa top z top!
Aby ste si užili blahodárne účinky olejov aj vy a pritom sa nemuseli ich obávať, si vyžaduje trochu KNOW-HOW. Preto som spísala pár dôležitých zásad.
Olej na tvár je hlboko vyživujúci, je to 100% mastná kyselina, v porovnaní s krémom/sérom – ktoré zvyčajne obsahujú 20-30% oleja. Tieto mastné kyseliny sú dvojitým mečom pre vašu pokožku. Na jednej strane, ak je vaša pokožka vyčerpaná (v dnešnej dobe veľmi časté), môžu splniť svoju úlohu pri doplnení mastných kyselín v lipidovej kožnej bariére. Na druhej strane, ak by ste mali používať len 100% mastné kyseliny v starostlivosti o pleť, tak stav vašej pokožky by sa postupom času nezlepšil ale skôr narušil, lebo lipidová matrica našej pokožky nie je zložená len zo 100% mastných kyselín ako sú oleje. Je to zmes mastných kyselín (asi 60%), ceramidov (asi 20%) a cholesterolu (asi 20%). Pleťové oleje (a aj balzamy) sú tak zložité, že existuje viac ako 50 rôznych typov mastných kyselín a každý olej z každej inej rastliny má svoje vlastné jedinečné zloženie tak ako odtlačok prsta.
Každá pokožka je iná a každej vyhovuje niečo iné. Prírodné rastlinné oleje sú jednou z tých nejednoznačných zložiek, ktoré reagujú na pokožke veľmi individuálne. Uvediem príklad: Zrelá a suchá pokožka sa môže tešiť z bambuckého masla, zatiaľ čo mladistvá aknózna pokožka nedokáže bohatstvo masla zvládnuť. Niekomu vyhovuje kokosový olej a vie si ním vyliečiť akné, zatiaľ čo iní zistia, že ich akné sa výrazne zhoršilo použitím kokosového oleja. A tak ďalej by som mohla pokračovať.
Tak ako každý z nás je jedinečný, aj naša pokožka je jedinečná. Oleje zastávajú dôležitú úlohu vo výžive našej pleti, ale pri nesprávnom používaní môžu spôsobiť skôr výrazné poškodenie.
Tak ako teda postupovať?
1.) Kúpte si olej vhodný pre váš typ pleti. Squalane je vhodný pre všetky typy pleti.
2.) Olej je vysoko koncentrovaný, nepoužívame ho v takom množstve ako krém. Olej sa najlepšie absorbuje do pokožky, keď sa nanáša na vyčistenú a vlhkú pleť. Použite len pár kvapiek a masírujte. Na záver, po masírovaní, prsty jemne pritláčajte k pokožke, tým pomôžete lepšej absorpcii oleja. Na pokožke by nemala zostať žiadna mastná vrstva.
3.) K lepšej absorpcii oleja, si môžete pomôcť viacerými spôsobmi. Pokožka musí byť správne vyčistená. Ak je na koži vrstva odumretých buniek, nečistôt alebo iných produktov, vytvorí sa bariéra a zabráni absorpcii oleja. Môžete najprv naniesť olej na pleť a potom pleť opláchnuť vodou alebo ponechať vlhkú pleť a hneď nanášať olejček. Kombinácia vlhkosti a oleja pomáha k lepšiemu prieniku výživy do pokožky.
4.) Ak používate olej denne a viac ako mesiac, vaša pokožka vám môže povedať, že olej urobil svoju prácu, pomohol obnoviť rovnováhu kože a teraz je koža „nasýtená“. V tomto bode by ste mali obmedziť používanie oleja a začať ho používať menej často, napríklad len 1krát za deň alebo každý druhý/tretí deň.
5.) Používajte oleje múdro – možno raz denne, namiesto dvakrát. Možno len ako špeciálne ošetrenie po použití pleťovej masky. Môžete pridať 1-2 kvapky do svojho denného alebo nočného krému. Toto sú rôzne príklady spôsobov, ako získať blahodárne výhody olejov bez nadmerného používania.
6.) Používajte oleje ako súčasť kompletného režimu v starostlivosti o pleť. Nespoliehajte sa na oleje ako na jedinú formu vlhkosti pre pokožku. Dôvodom je, že pokožka potrebuje vlhkosť na báze oleja a aj na báze vody.
7.) Dôležitá je kvalita a zdroj. Náš squalane je spracovaný hydrogenáciou squalenu z olivového oleja, ktorý je vyrábaný lisovaním olív za studena. Olivy sú pestované v okolí stredozemného mora. Olivovníky sú trvalo udržateľným zdrojom, pretože sú zakorenené v oblasti Stredozemného mora po stáročia a na svoj rast si nevyžadujú odlesňovanie ani monokultúru.
8.) Posledným a nie menej dôležitým bodom je oxidácia olejov. Postupom času, pôsobením rôznych vonkajších faktorov ako je svetlo, teplo, vzduch sa oleje degradujú. V prípade, že použijete na pleť olej, ktorý je zoxidovaný, tým spôsobíte koži oxidačný stres a môže dôjsť k jej podráždeniu, začervenaniu a zápalom. Preto je veľmi dôležité vyberať si oleje bez oxidácie. Squalane je spracovaný hydrogenáciou squalenu, čo znamená, že z nenasýteného (rýchlo oxidačného) oleja vznikol olej nasýtený s dlhou trvanlivosťou bez oxidácie, a práve aj pre túto vlastnosť je veľmi vhodným výberom v starostlivosti o pokožku.
Snáď som vám týmto článkom aspoň trochu priblížila ten úžasne krásny, dokonalo nedokonalý svet olejov a pomohla vám zorientovať sa pri ich správnom výbere.
Ďakujem za čítanie!