Tieto dva oleje môžu byť veľmi mätúce, preto je na mieste si zhrnúť základné rozdiely medzi nimi. Aj keď sú obidva oleje úplne bezpečné pre starostlivosť o pleť, Squalane a Squalene sa nesmú zamieňať a hneď si vysvetlíme prečo.
Squalene je nenasýtený olej. Je produkovaný ľudskou pečeňou a je vylučovaný mazovými žľazami, preto squalene zaraďujeme medzi kožné lipidy. Nachádza sa tiež v žraločej pečeni a prvýkrát bol objavený v pečeni žralokov japonským chemikom Mitsumaru Tsujimoto v roku 1906, pritom prírodné výhody squalenu existovali už oveľa dlhšie. Pre veľký dopyt v kozmetickom priemysle a z dôvodu enviromentálnej obavy, že ohrozuje populáciu žralokov, sa postupne objavili nové zdroje a to hlavne rastlinného pôvodu. Squalene bol objavený v olivách, cukrovej trstine, pšeničných klíčkoch a ryžových otrubách. Ako nenasýtený olej, je nestabilný, s krátkou trvanlivosťou, rýchlo oxiduje pri vystavení slnku a vzduchu.
Squalane (phytosqualan) sa získava hydrogenáciou rastlinného squalenu, ktorá ho premení na stabilný, plne nasýtený olej s dlhou trvanlivosťou, zvyčajne s dátumom expirácie dva roky po otvorení. Je to derivát, v našom prípade, z olivového oleja a je veľmi kompatibilný s pokožkou. Jeho chemický vzorec je C30H50. Je to 100% prírodný olej bez vône a farby. Jeho cnosťou je, že nie je náchylný k oxidačným procesom, a preto sa stáva lídrom v starostlivosti o pleť a získava si čoraz väčšiu popularitu.